Kutatói segédlet

Avagy mit és hogyan tudok keresni az archívumokban?

Hangtár

Az Együd által készített, utólag digitalizált hangfelvételek, melyek nincsenek hivatalos múzeumi szakleltárban, de elérhetőek a honlapunkon. Ezt az adatbázist Dr. Szapu Magda muzeológus vezetésével és Molnár Éva népzenész segítségével 2008-ban pályázati forrásból hozták létre. Jelenlegi információink szerint nem teljes, de a múzeum tulajdonában lévő .mp3 formátumú fájlokat tartalmazza. A többi file-ról nincs információnk, feltehetőleg nem a teljes hangarchívum található meg itt, csupán annak egy töredéke. Ez az adatbázis itt érhető el, keresője egyszerű és logikus. A hangfile a hangsáv melletti jobb oldalon a három pöttyre kattintva lementhető .mp3 formátumban.Érdemes az adattárban is rákeresni a találatra, mert sok hangszalag lejegyzése megtalálható ott is.

A Zenetudományi Intézet adatbázisában szintén szerepelnek Együd által készített hangfelvételek vagy olyanok, melyeken somogyi adatközlői szerepelnek. 

EGYÜD HANGARCHÍVUM

Adattár

Folklórgyűjtései, hangszalag lejegyzései és az adatközlők által küldött szöveges dokumentumok, kiadványok szerepelnek az adattárban. A múzeum szakleltárában az RRM_EA_A előjel áll a leltári számok előtt. 

Az adattár a múzeum gyűjteményi adatbázisában található, ahol más múzeumok és gyűjtemények is szerepelnek. Javasoljuk az összetett keresést itt:

 

  • Ha az Együd-hagyaték adattárában kíván keresni, a bal oldali oszlopsorban a GYŰJTEMÉNYEK-nél kezdje el begépelni a gyűjtemény betűkódját: RRM_EA_A, mjd válassza ki a gyűjteményt.
  • Ha településre is szeretne rákeresni, ezt a jobb oldali oszlopsorban a HELYSÉG mező kitöltésével teheti meg
  • Ha adatközlő személyére keresne, a jobb oldali oszlopsorban a SZEMÉLY/INTÉZMÉNY mező kitöltésével szűkítheti a keresést
  • A jobb oldali oszlopsorban a KULCSSZAVAK-nál megadhat például műfaji meghatározást (pl. ballada, népi ima, stb.)
  • Vagy választhat szabad szavas keresést, ekkor az összes mezőben keresi az adott szót a rendszer. Ezt a jobb oszlopsor legalsó, TELJES SZÖVEG feliratú dobozának kitöltésével lehet elvégezni.
  • A TÁRGY MEGNEVEZÉSE opció arra a szövegrészre keres, amely beleltározáskor megnevezésként szerepel. 
  • A LELTÁRI SZÁM alapján pedig mindig az adott gyűjtemény betűködja+leltári szám kombinációja használatos. Például: RRM_EA_A_123.

A keresődobozok kitöltését követően alul a KERESÉS gombra kattintva megjelenik a találati lista indexképekkel. Ezt követően a kiválasztott tételre kattintva annak adatlapja érhető el.
HA SZERETNÉ LETÖLTENI VAGY ONLINE OLVASNI kattintson a képre ismét és jobb oldalon egér ráhúzásakor megjelenik a letöltést jelző lefelé mutató nyíl, illetve akár nyomtatható is a szöveg a nyomtatóikonra kattintva.

EGYÜD ADATTÁRI ARCHÍVUM

Filmtár

Együd által készített fekete-fehér és színes, némafilmes felvételek találhatóak. A múzeum szakleltárában az RRM_EA_F előtag áll a leltári számok előtt. Filmtárban való keresés esetén ugyanazokat a lépéseket tudja elvégezni, mint a fentebb ismeretett adattár esetében.

Egyedül arra figyeljen, hogy a GYŰJTEMÉNY kiválasztásakor az RRM_EA_F előjelűt válassza, ekkor fog a filmtár tételei között keresni.

A találati listában megjelenő tételek közül a választott indexképére kattintva megjelenik annak adatlapja, majd ha ismét a képre kattint le tudja játszani a filmeket. FIGYELEM, EZEK NÉMAFILMEK. A jobb oldalon lévő nyíl ikonnal letölthetőek a file-ok, illetve itt tudja megnyitni az információkat tartalmazó ablakot is.

EGYÜD FILMARCHÍVUM

Az Együd-hagyatékban szereplő tételekre való HIVATKOZÁSNÁL KÉRJÜK PONTOSAN MEGADNI A LELTÁRI SZÁMOT, amely mindig a gyűjtemény betűkódja+szám kombinációból áll és a kiválasztott tétel adatlap oldalán a fenti fekete menüsáv alatti sorban található.

A múzeum gyűjteményében lévő adattári és filmtári anyagokat elérhetővé tettük digitalizálva, így helyszíni kutatásra nincs lehetőség.
A hanganyagok tekintetében további információink jelenleg nincsenek, az általunk elérhető anyagokat közzétettük a fentebb hivatkozott oldalon.

Amennyiben a gyűjteménnyel kapcsolatban további kérdése, észrevétele van keresse Pisztora Zsófia néprajzos muzeológus kollégánkat a pisztorazs (kukac) gmail.com címen.